Fotorelacja z posiedzenia Warmińsko - Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej w dniu 20 marca 2025 r. w Olsztynie

20 marca 2025 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu koordynacyjnego pn. „Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur“ finansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 na terenie podmiotu ekonomii społecznej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztynie zorganizował posiedzenie Warmińsko -Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2023-2026.
Spotkanie otworzyła Pani Katarzyna Koplińska, zastępczyni Przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, witając uczestników i przedstawiając plan spotkania.
Pierwszym punktem spotkania było wystąpienie Pana Filipa Kołodziejskiego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który przedstawił planowane działania administracji rządowej w sektorze ekonomii społecznej w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W dalszej części swojego wystąpienia Pan Filip szczegółowo omówił raport dot. wyników konsultacji społecznych w związku z planowaną nowelizacją ustawy o ekonomii społecznej.
W dalszej części posiedzenia wystąpili Pan Krzysztof Margol Prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju Nida oraz Pan Roman Dawidowski Prezes Działdowskiej Agencji Rozwoju DAR S.A, którzy zaprezentowali szczegółowo koncepcję utworzenia Funduszu Pożyczkowo-Poręczeniowego dla podmiotów ekonomii społecznej z Warmii i Mazur.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie Pana Piotra Stobniaka, Prezesa Spółdzielni Socjalnej Negocjator w Liksajnach, który podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z budowaniem marki ekonomii społecznej na przykładzie marki Mazurskich Słoików. To co niewątpliwie wyróżnia podmiot ekonomii społecznej oferujący swoje produkty zarówno w pijalni ziół znajdującej się w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku oraz w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku to nie tylko jakość oferowanych produktów, ale przede wszystkim strategia biznesowa obrana kilka lat temu przez spółdzielnię socjalną tzw. zasada solidarnej ceny https://mazurskiesloiki.pl/.
W trakcie posiedzenia głos zabrała Pani Marta Piątek przedstawicielka Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, która podzieliła się informacjami na temat trwających prac i planowanych zmian
w zakresie funkcjonowania Centrów Integracji Społecznej w Polsce. Przedstawicielka Wojewody wskazywała na luki prawne w obecnych dokumentach regulujących funkcjonowanie podmiotów zatrudnienia socjalnego.
Ostatnim prelegentem, który wystąpił podczas posiedzenia Komitetu był Pan Karol Paszkowski – Dyrektor Fundacji Innowacja i jednocześnie jej fundator. Pan Karol w pierwszej części swojego wystąpienia podzielił się doświadczeniem związanym z zarządzanym przez siebie podmiotem ekonomii społecznej, który w ostatnim czasie zmagał się ze skutkami pożaru „Social Sauny”. Mimo, iż było to trudne doświadczenie dla stosunkowo młodego przedsiębiorstwa społecznego, to Fundacja w tych niesprzyjających dla siebie okolicznościach mogła liczyć na szerokie wsparcie zarówno finansowe, jak i fizyczne zarówno od lokalnej społeczności jak i ełckiego biznesu. Pan Karol szczegółowo opowiedział o całym procesie wsparcia jakie otrzymała fundacja, za które bardzo serdecznie dziękował.
Okoliczności wydarzenia i możliwości komunikacyjne social mediów sprawiły, że o tragicznym w skutkach przedsięwzięciu i misji jaka przyświecała powstałej w październiku 2024 roku inicjatywie „Social Sauna” usłyszała cała Polska. Dzięki emisji reportażu w wieczornych wiadomościach przez jedną z największych telewizji w Polsce (stację TVN) o Fundacji Innowacja dowiedziała się kilkumilionowa publiczność https://sauna.elk.pl/produkt/darowizna/.
Na zakończenie swojego wystąpienia Pan Karol zaprosił do obejrzenia i wysłuchania przygotowanego przez siebie materiału wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji dotyczącego zarządzania przedsiębiorstwem społecznym.
Spotkanie podsumowała Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor ROPS w Olsztynie, dziękując zarówno członkom, jak i zaproszonym prelegentom za przybycie, wysoką aktywność i ciekawe dyskusje w tematach dotyczących przyszłości sektora ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.