Kontakt

FERS

Aktualności

Fotorelacja z seminarium  dla przedstawicieli powiatowych/ miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej na poziomie regionalnym

Zdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyznę

 

11 kwietnia 2025 roku w godz. 9:00-15:00 Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu pn. „Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur”, realizowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 zorganizował Seminarium  dla przedstawicieli powiatowych/ miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej na poziomie regionalnym pt. „Siła usług społecznych – kluczowe wyzwania, rozwiązania, współpraca między JST-PES”.

Spotkanie odbyło się w Best Western Plus Hotel Olsztyn Old Town w Olsztynie, Aleja Warszawska 39.

Powyższe wydarzenie skierowane było do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, a także przedstawicieli sektora edukacji i biznesu, wchodzących w skład powiatowych/miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej oraz ośrodków wsparcia ekonomii społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego.

Tematem przewodnim spotkania były usługi społeczne. Celem spotkania były kluczowe wyzwania we współpracy samorządu z realizatorami usług społecznych oraz kierunki działań w obszarze usług społecznych.

Seminarium oficjalnie otworzyła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie.

W rolę moderatora wcielił się Pan Karol Paszkowski, reprezentujący podmiot ekonomii społecznej Fundacja Innowacja z Ełku, który powitał wszystkich przybyłych gości i przedstawił pokrótce program Seminarium.

Następnie Pani Izabela Jurzyńska wprowadziła obecnych uczestników spotkania w tematykę seminarium, wygłaszając prelekcję pt.: „Siła usług społecznych – jakie wyzwania we współpracy samorządu z realizatorami usług społecznych przed nami?”. Omówiła następujące zagadnienia:

  • wyzwania, przed którymi stoją samorządy we współpracy z realizatorami usług społecznych,
  • rolę samorządu w kształtowaniu polityki usług społecznych,
  • trudności i potrzeby zmian w systemie usług społecznych,
  • dobre praktyki i inspiracje do dalszej pracy.

Kolejną prelegentką była  Pani Aneta Paściak, specjalista ds. badań i analiz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, która przedstawiła potencjał podmiotów ekonomii społecznej jako realizatorów usług społecznych w perspektywie regionalnej i  w ujęciu powiatowym. Z prezentacji uczestnicy spotkania dowiedzieli się jaki jest stan pomiotów ekonomii społecznej w województwie warmińsko-mazurskim na dzień 31.12.2024 r. Dane statystyczne wykazują tendencję wzrostową powstawania organizacji pozarządowych - jest ich ok. 7 000, natomiast najmniej powstaje spółdzielni socjalnych.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny pt. „Kluczowe aspekty współpracy JST i PES
w obszarze usług społecznych”, w którym brali udział następujący paneliści:

  • Maciej Bielawski - Wiceprezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu,
  • Michał Bargielski - Koordynator zespołu badawczego Fundacji Fundusz Współpracy
    w Warszawie,
  • Krzysztof Margol – Prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA w Nidzicy,
  • Jacek Kiśluk – Wicestarosta Powiatu Mrągowskiego.

Zaproszeni paneliści odpowiedzieli między innymi na pytania: jak zacieśnić współpracę pomiędzy sektorem publicznym a podmiotami ekonomii społecznej, a także przedstawili instrumenty dedykowane dla jednostek samorządu terytorialnego, między innymi premię społeczną.

 

W ramach dobrych praktyk o działalności spółdzielni socjalnej Bulwar z Jerutek opowiedziała prezes spółdzielni Joanna Gawryszewska. W swojej ofercie posiada usługi z zakresu m. in. gastronomii, opieki dziennej, prac porządkowych, utrzymania zieleni.

Działalność Fundacji KOCHAM JAŚKA z Ełku przybliżyła Pani Anna Dolistowska-Buza, kierownik usług opiekuńczych w fundacji. Misją fundacji jest tworzenie lepszego życia dzieci i młodzieży zależnych w swoim funkcjonowaniu od innych oraz ich rodzin.

W drugiej części spotkania przedstawiciele czterech Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej opowiedzieli jaka jest ich rola w obszarze ekonomii społecznej i jakie możliwości wsparcia mogą zaproponować podmiotom ekonomii społecznej. Poszczególne OWES-y reprezentowali:

  • OWES Olsztyn – Stowarzyszenie WamaCoop w Olsztynie w partnerstwie z Bankiem Żywności w Olsztynie: Izabela Makowska – konsultantka kluczowa,
  • OWES Elbląg – Stowarzyszenie ESWIP: Katarzyna Ciszewska – doradca kluczowy
    i biznesowy,
  • OWES Ełk – Stowarzyszenie Adelfi: Kinga Wołotkiewicz - doradca biznesowy,
  • OWES Nidzica – Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA: Ewa Piekarczyk – animator.

W trakcie seminarium odbyły się warsztaty dotyczące funkcjonowania powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej, podczas których poruszone zostały takie zagadnienia, jak: rola i zadania, bariery i trudności oraz potrzeby i oczekiwania powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej.

W seminarium uczstniczył również  Pan Robert Turlej, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Zdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyzn

Zdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyznZdjęcie przedstawia stojącego mężczyznę  w sali  konferencyjnejZdjęcie przedstawia stojącego mężczyznę  w sali  konferencyjnejZdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyzn

Zdjęcie przedstawia stojącą kobietę w sali  konferencyjnejzdjęcie przedstawia kobietę w sali konferencyjnej która przemawia do uczestników spotkania Zdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyznZdjęcie przedstawia stojącą kobietę w sali  konferencyjnejzdjęcie przedstawia kobietę w sali konferencyjnej która przemawia do uczestników spotkania Zdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyznZdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyznZdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyznZdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyznZdjęcie przedstawia osoby siedząc e w sali szkoleniowej kobiety i mężczyzn

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Nazwa Projektu: „Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur”
Wartość projektu ogółem: 18 287 936,90 zł
Budżet Państwa: 3 196 731,38 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 15 091 205,52 zł
Okres realizacji: 1.10.2023 - 31.12.2028 r.